Back to Main Page

יעקב פורת

 

תחריט

טכניקה מעורבת 99

שמן 90

חיתוכי-לינוליאום

שמן 79-89ב

תערוכות

טבע דומם

עמוד הבית

הערות מבקרים

עירום

דיוקן עצמי

שמשות ושקיעות

שמן 79-89א 

חיתוכי עץ

רומניה

רישומים

פרופ' נורית גוברין

קפקא של יעקב פורת

ציוריו של יעקב פורת משוחחים עם קפקא על רקע פראג עירו. זוהי "התכתבות" רב-שכבתית: השכבה האחת היא ציוריו של יעקב פורת; השניה – צילומי אתרים בפראג; השלישית – רישומי העט של קפקא עצמו; הרביעית – מצבים קפקאיים: סיטואציות מתוך יצירתו של קפקא. השכבה החמישית היא זו של המתבונן, המביא את עצמו אל הציורים, מסתכל בהם, ומגלה את העולמות החבויים בהם זה בתוך זה, זה על גבי זה, זה מתוך זה. ככל שמרבים להתבונן בציורים, כך מתגלים יותר ויותר פרטים, נחשפות יותר ויותר שכבות, והמורכבות של העולמות המתוארים יחד מתרבה ומעמיקה. הצופה מביא את עצמו אל הציורים, אבל ככל שהוא בקיא יותר בעולם ציוריו של יעקב פורת, ככל שהיכרותו עם פראג ממשית יותר וככל שהוא בן-בית בעולם יצירתו של קפקא, כך הוא נענה יותר לציורים ומפרשם לעצמו פענוח אחר פענוח, כבעלי משמעות פתוחה, כסמל שאינו מתפרש עד תום.

יעקב פורת מתאפיין בחיפושיו אחר צורות הבעה שונות ומגוונות. תערוכותיו לאורך השנים מגלות את הקבוע והמשתנה בעבודותיו, מכל הבחינות האפשריות: הטכניקות, הקומפוזיציות והנושאים. השכלתו הספרותית ניכרת בציוריו, אבל איננה הופכת אותם לאילוסטרציות ליצירות הספרות, אלא לכוח מניע בציור, הגורם להעמקת ההבעה ולמורכבות האמירה הציורית. ציוריו יש להם חיים עצמאיים, והם משתלבים בתוך כלל עבודות הציור שלו מראשיתן עד היום. בציוריו בכלל ובציורי "שיחות עם קפקא" בפרט, מתקיים האיזון הנכון בין "האינסטינקט המצייר" בכוח האינטואיציה והכישרון לבין האינטלקט המודע לעצמו ולפרשנות הספרותית של נושא יצירותיו.

חיפושיו המתמידים של יעקב פורת קשורים בילדותו רבת-התהפוכות, הקשה והמגוונת, התחקותו אחר זהותו היהודית והישראלית, הפנמתו את מאורעות העבר וההיסטוריה המשפחתית, כמו גם אלה של ההווה והחברה בישראל ומקומו בתוכה. עמידתו בתוך כמה מענפי האומנויות הציור, הספרות, המוסיקה והצילום, מאפשרת לו להרכיב יחד את המיוחד שבכל אחת מהן ולהביאן לידי אחדות של ניגודים.

בציורי קפקא של יעקב פורת עומדת הדמות הקפקאית מול השער הסגור, ומצפה שייפתח. זהו שער ממשי וריאליסטי, שאפשר לזהות בבניינים מסוימים בפראג. זהו שער העשוי מברזל מעוטר או שער אבן מקומר בבית או בחומה. הדמות הקפקאית היא חלק ממנו, נבלעת בתוכו, או בולטת ממנו, מקולעת בסבכיו ומפותלת בתוכם. אבל זהו גם שער מטפורי, המצוי בפנימיותו של כל אדם, כמו גם ביחסיו עם הזולת ועם העולם. זהו שער החוסם את הדרך ובה בשעה זהו שער אישי המיועד רק לעומד מולו בלבד.

הדמות הקפקאית הגבוהה והדקה, מוצגת בחלל ענק של כנסיה, מרחפת מול ציורי דמויות הויטראז' הצבעוניים שלה, ומצויה בעימות מתמיד מול הסמכות: האב-האל. התפצלות אחרת שלה עומדת בחלל זה בתוך גדר-כלוב, כנאשם בבית משפט. בעת ובעונה אחת זהו גם עימות בין היהדות והנצרות, בין האדם לכוחות עליונים אטומים, בין האדם לרשויות החוק. עימות זה פתוח למערכות ניגודים ופרשנויות נוספות שהציור מאפשר למתבונן בו.

הציורים הם ביטוי אסתטי מפואר לעולם של סיוטים, של חלומות ביעותים המקבלים ממשות, למפגש בין הטירוף והסיוט לבין ההגיוני, השפוי והמובן. הם מגלים את כוחה הבלעדי של האמנות, לאחד את הניגודים והסתירות, לבטא את הטירוף בכלים אסתטיים, ולתאר בעת ובעונה אחת מצבים הפוכים: אימה ויופי; בדידות צבעונית; סיוט מסוגנן; ריחוף ארצי; חיים הצומחים מן המוות.

תערוכה זו מוסיפה נדבך נוסף בבניין המפואר של הציור המקבל את השראתו מן הספרות, ומעמת בין שני תחומי האומנויות. זהו עימות פרשני עקרוני בין עולמה של הספרות לבין עולמו של הציור; עימות בין עולמו של קפקא לבין עולמו של יעקב פורת. אבל בעיקר זהו עימות עם עולמו של הקורא-המתבונן: כיצד הוא מפענח את יצירתו של קפקא על רקע העיר פראג וכיצד הוא קולט את ציורי קפקא של יעקב פורת.

צור קשר 

New: Conversations with Kafka - Video  

            
Back to Exhibition  חואן לואיס מונטנה השגותיה של דריה דורית קדר הערות בספר האוחים    

עבודות 2002-2002 עבודות 2003 ר. גינוסר עבודות 2004 - מחווה לפסואה עבודות 2005

Main Page

Still Life

Exhibitions

Oils 79-89B

Resume

Oils 90 +

Mixed Media 99

Mixed Media 2

Drawings

Romania

Woodcuts

Oils 79-89A 

Suns & Sunsets-Oil

Self Portraits

Nudes

Comments 1