J. Porat - Conversations with Kafka: Wyszkow, Poland, 4.4.2006 - 3.5.2006                                    

 

 

Embassy of Israel in Warsaw / Exhibition of the Israeli Artist Jacob Porat in Wyszkow

Ambasada Izraela w Warszawie

  Aktualność    -  "Rozmowy z Francem Kafką"

J. Porat

 
 

Wystawa izraelskiego artysty Jacoba Porata w Wyszkowie

(Powiekszenie)

Ambasada Izraela w Warszawie oraz Wyszkowski Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy izraelskiego artysty Jacoba Porata pt. ROZMOWY Z KAFKĄ. Wernisaż odbędzie się w 4 kwietnia 2006 o godz.17:00. Jacob Porat urodził się w Polsce, a do Izraela przybył w wieku lat 14. Studiował muzykę i grę na skrzypcach w konserwatorium „Shulamit” w Tel Awiwie. Ukończył wydziały Literatury Hebrajskiej i Studiów Biblijnych oraz Literatury Porównawczej na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Studiował sztukę, malarstwo i druk artystyczny w Instytucie Avni w Tel Awiwie. Przez wiele lat uczył literatury i Biblii w liceum. Porat zafascynowany jest malarstwem, literaturą i muzyką, które to dziedziny, czy to oddzielnie, czy wszystkie razem, w sposób nieuchronny wzajemnie się inspirują. Jacob Porat jest członkiem Izraelskiego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy. Jego pracownia znajduje się w Jaffie. Jacob Porat jest osobą niezwykle wszechstronną - to jednocześnie malarz, filolog, nauczyciel i muzyk. Ta mnogość zainteresowań odzwierciedla się w jego twórczości, często nasuwającej skojarzenia z historią sztuki, polityką i literaturą. To, co wyróżnia twórczość Jacoba Porata, to ciagłe poszukiwanie różnorodnych form ekspresji. Organizowane od lat wernisaże artysty dokumentują nieustanne przemiany w jego twórczości i to we wszystkich jej aspektach: techniki, kompozycji, tematyki. Jakkolwiek humanistyczne wykształcenie Porata jest niewątpliwie bardzo widoczne w jego pracach, to jednak nie są one zwykłą ilustracją dzieł literackich. Literatura jest tu raczej siłą sprawczą obrazu, umożliwia głębię ekspresji i maestrię wypowiedzi. Dzieła Porata żyją własnym życiem, są i od początku jego twórczości były odrębnymi bytami. Jego prace, a w szczególności „Rozmowy z Kafką” harmonijnie łączące oparty na intuicji i talencie „instynkt malarski” z intelektem - intelektem świadomym samego siebie i literackiej interpretacji tematów.

 
     
 

Wystawę "Rozmowy z Francem Kafką" można oglądać do 3 maja 2006 roku w godzinach od 8.00 do 20.00 w GALERII WOK-u "Hutnik".

4 kwietnia br w GALERII Wyszkowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny odbył się wernisaż wystawy. Tym razem gościliśmy artystę bardzo oryginalnego. Jakub Porat zaprezentował swoje prace związane z twórczością Franca Kafki. J. Porat urodził się w Polsce w Hrubieszowie. Obecnie mieszka w Izraelu.
Wystawę zorganizowano w Wyszkowie dzięki życzliwości Urszuli Wielgolewskiej. Pani Wielgoleska jest Wyszkowianką i pracuje w ambasadzie Izraela w Warszawie.
 

 
 

04.04.2006

Wernisaż "Rozmowy z Kafką"

W GALERII Wyszkowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny odbył się wernisaż wystawy. Tym razem gościliśmy artystę bardzo oryginalnego. Jakub Porat zaprezentował swoje prace związane z twórczością Franca Kafki. J. Porat urodził się w Polsce w Hrubieszowie. Obecnie mieszka w Izraelu. Wystawę "Rozmowy z Francem Kafką" można oglądać do 3 maja 2006 roku w godzinach od 8.00 do 20.00 w GALERII WOK-u "Hutnik"
Wystawę zorganizowano w Wyszkowie dzięki życzliwości Urszuli Wielgolewskiej. Pani Ula jest Wyszkowianką i pracuje w ambasadzie Izraela w Warszawie. Wystawa powstała jako rezultat wizyty artysty w Pradze. Było to w lutym roku 2000 roku. Odwiedzając miasto Kafki nie planował przygotowania wystawy związanej z tym wielkim pisarzem. Dopiero po powrocie do Izraela zaczęła się rodzić idea "Rozmów z F. Kafką". Prace pokazane na wystawie nie zostały stworzone jako ilustracje konkretnych dzieł Franca Kafki, nie próbują nawet dostarczać interpretacji jego konkretnych utworów. Dlatego żadna z prac nie posiada nazwy (innymi słowy tytuł każdej pracy, to praca "bez nazwy"). Oparte są one na pewnej przemyślanej idei. Artysta w swoich pracach chciał pokazać sposób rozumienia życia i twórczości Kafki. J. Porat chciał przede wszystkim zaprezentować humor Franca Kafki (zazwyczaj gorzki i ironiczny) oraz przerażenie emanujące z jego prac. Prace Porata są naprawdę warte obejrzenia. Sam artysta jest niezwykły. Jacob Porat jest człowiekiem renesansu, to jednocześnie malarz, filozof, nauczyciel i muzyk. Utalentowany i znany na świecie. Tytuł wystawy "Rozmowy z Francem Kafką, to obrazy, to dialog na tle tajemniczej czeskiej Pragi, fragment tułaczego żywota wielu znakomitych żydowskich artystów. Jacob Porat prezentuje formę kolażu, łącząc fotografię z grafiką. Na każdej fotografii zostawia komentarz rysunkiem lub pędzlem, komentuje dramaty swojego narodu. J. Porat pozostawia widzowi możliwość własnej interpretacji wystawianych prac. Jakub Porat składa serdeczne podziękowania atache kulturalnemu ambasady Izraela w Polsce - Yaakovowi Finkelsteinowi za pomoc w zorganizowaniu wernisażu w Wyszkowie. Y. Finelstein w kilku słowach podkreślił wielką wagę stosunków pomiędzy Polską a Izraelem. Takie kontakty są wielkim ukłonem w stronę historii Polaków i Żydów, którzy żyli obok siebie przez 800 lat. Y. Finkelstein zwrócił się do gości w języku polskim, co wzbudziło aplauz publiczności. Zapraszamy do gościnnego domu kultury

Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik" zaprasza
na wystawę "Rozmowy z Kafką". Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 17.00 w WOK-u "Hutnik". Wystawa trwać będzie do 3 maja 2006 roku. Autorem prac jest Jacob Porat, artysta mieszkający w Izraelu.
Jacob Porat urodził się w Polsce. W wieku 14 lat wyjechał do Izraela, gdzie studiował muzykę, grę na skrzypcach oraz zajmował się literaturą, studiował malarstwo i sztukę. Przez wiele lat wykładał literaturę i teologię. Twórczość J. Porata to kilka dyscyplin sztuki. Wypowiada się poprzez malarstwo, literaturę i muzykę, które przenikają się nawzajem, tworząc oryginalne dzieła. Jest członkiem Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Izraela. Jego głównym miejscem pracy jest studio w Jaffie.

 

GALERIA WOK „HUTNIK” zaprasza na niezwykłą wystawę „ROZMOWY Z KAFKĄ”. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 17.00 w WOK-u „Hutnik”. Wystawa trwać będzie do 3 maja 2006 roku. Autorem prac jest Jacob Porat artysta mieszkający w Izraelu.

Jacob Porat urodził się w Polsce. W wieku 14 lat wyjechał do Izraela, gdzie studiował muzykę, grę na skrzypcach oraz zajmował się literaturą, studiował malarstwo i sztukę. Przez wiele lat wykładał literaturę i teologię dla studentów. Twórczość J. Porata to kilka dyscyplin sztuki. Wypowiada się poprzez malarstwo, literaturę i muzykę, które przenikają się nawzajem, tworząc oryginalne dzieła. Jest członkiem Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Izraela. Jego głównym miejscem pracy jest studio w Jaffa.

A oto urywki recenzji prasowych o wystawie Jacoba Porata „Rozmowy z Francem Kafką” w Krakowie, Łodzi i ostatnio w Mińsku Mazowieckim.

- „Rozmowy z Kafką”, to niezwykła artystyczna podróż. Literatura jest dla artysty siłą sprawczą obrazu, umożliwia głębię ekspresji i maestrię wypowiedzi. Dzieła Porata żyją własnym życiem i są niemal odrębnymi bytami. Jego prace to połączenie talentu z intelektem, poszukiwanie różnorodnych form ekspresji. Nic jednak w tym dziwnego, bo Jacob Porat jest człowiekiem renesansu, to jednocześnie malarz, filozof, nauczyciel i muzyk”.

Monika Rozalska
Dla zobrazowania talentu Jacoba Porata nie sposób nie przytoczyć opinii Bożeny Abramowskiej, która tak pisze o artyście:

„Jacob Porat, to artysta niezwykły. Skrzypek po konserwatorium, absolwent wydziału literatury oraz malarstwa w Instytucie Avni w Tel Awiwie, utalentowany i znany na świecie. Tytuł wystawy „Rozmowy z Francem Kafką, to obrazy, to dialog na tle tajemniczej czeskiej Pragi, fragment tułaczego żywota wielu znakomitych żydowskich artystów. Jacob Porat prezentuje formę kolażu, łącząc fotografię z grafiką. Na każdej fotografii zostawia komentarz rysunkiem lub pędzlem, komentuje dramaty swojego narodu”.

Bożena Abramowska
Artysta wystawiał swoje prace w galeriach całego świata:

  • Alexander Gallery, Los Angeles

  • Afazender Gallery Slaphander, Rotterdam

  • New City Hall – Prague

  • Krakow – Poland

  • Lodz – Poland

  • Haller Galery – Barcelona

  • Omma Galery – Hania – Recte – Grece

  • Minsk Mazowiecki – styczeń 2006 roku

Zapraszamy na wielkie wydarzenie artystyczne w Wyszkowie. Galeria WOK-u „Hutnik” 4 kwietnia 2006 roku o godzinie 17.00.
Wystawa czynna będzie do 3 maja 2006 roku.

Wyszkow-HUTNIK

 

 
 
 

Jacob Porat "Rozmowy z Kafką"
W GALERII Wyszkowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny odbył się wernisaż wystawy. Tym razem gościliśmy artystę bardzo oryginalnego. Jakub Porat zaprezentował swoje prace związane z twórczością Franca Kafki. J. Porat urodził się w Polsce w Hrubieszowie. Obecnie mieszka w Izraelu.

Wystawę zorganizowano w Wyszkowie dzięki życzliwości Urszuli Wielgolewskiej. Pani Ula jest Wyszkowianką i pracuje w ambasadzie Izraela w Warszawie. Wystawa powstała jako rezultat wizyty artysty w Pradze. Było to w lutym roku 2000 roku. Odwiedzając miasto Kafki nie planował przygotowania wystawy związanej z tym wielkim pisarzem. Dopiero po powrocie do Izraela zaczęła się rodzić idea "Rozmów z F. Kafką". Prace pokazane na wystawie nie zostały stworzone jako ilustracje konkretnych dzieł Franca Kafki, nie próbują nawet dostarczać interpretacji jego konkretnych utworów. Dlatego żadna z prac nie posiada nazwy (innymi słowy tytuł każdej pracy, to praca "bez nazwy"). Oparte są one na pewnej przemyślanej idei. Artysta w swoich pracach chciał pokazać sposób rozumienia życia i twórczości Kafki. J. Porat chciał przede wszystkim zaprezentować humor Franca Kafki (zazwyczaj gorzki i ironiczny) oraz przerażenie emanujące z jego prac. Prace Porata są naprawdę warte obejrzenia. Sam artysta jest niezwykły. Jacob Porat jest człowiekiem renesansu, to jednocześnie malarz, filozof, nauczyciel i muzyk. Utalentowany i znany na świecie. Tytuł wystawy "Rozmowy z Francem Kafką, to obrazy, to dialog na tle tajemniczej czeskiej Pragi, fragment tułaczego żywota wielu znakomitych żydowskich artystów. Jacob Porat prezentuje formę kolażu, łącząc fotografię z grafiką. Na każdej fotografii zostawia komentarz rysunkiem lub pędzlem, komentuje dramaty swojego narodu. J. Porat pozostawia widzowi możliwość własnej interpretacji wystawianych prac. Jakub Porat składa serdeczne podziękowania atache kulturalnemu ambasady Izraela w Polsce - Yaakovowi Finkelsteinowi za pomoc w zorganizowaniu wernisażu w Wyszkowie. Y. Finelstein w kilku słowach podkreślił wielką wagę stosunków pomiędzy Polską a Izraelem. Takie kontakty są wielkim ukłonem w stronę historii Polaków i Żydów, którzy żyli obok siebie przez 800 lat. Y. Finkelstein zwrócił się do gości w języku polskim, co wzbudziło aplauz publiczności. Zapraszamy do gościnnego domu kultury.

ikona    ikona    ikona    ikona
ikona    ikona    ikona
ikona    ikona    ikona
 
   

 

Opening Ceremony: April 4, 2006

Opening speech - English

Opening speech - Polish

Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik"

Exhibition-History and Comments    *

Visitors Remarks

Home

Main Page

Still Life

Exhibitions

Oils 79-89B

Resume

Oils 90 +

Mixed Media 99

Mixed Media 2

Drawings

Romania

Woodcuts

Oils 79-89A 

Suns & Sunsets - Oil

Self Portraits

Nudes

Comments 1

 
 
Oil & Pencil 1988 Works 2000-2002 works 2003 Works 2004 Works 2005 Lebanon-Summer 2006   Preludes and Fugues 2007
עברית Guest Book Links Contacts Ginossar Rainer Maria Rilke הערות מבקרים

 

J. Porat, All rights reserved *

The site and all its components  were designed and created by  J. Porat. Copying, reproducing, or redistributing images or text, whole or in part, from J. Porat's Website is prohibited.