יעקב פורת - מחווה לפרננדו פסואה

תערוכה המוצגת בימים אלו בבית בלגיה מציגה מעבודותיו של האמן יעקב פורת – צייר, איש ספרות, מורה ומוזיקאי. בעבודותיו מתייחס פורת פעמים רבות לתולדות האומנות, לפוליטיקה ולספרות. תערוכתו הנוכחית היא מחווה לפרננדו פסואה, מי שנחשב לגדול המשוררים המודרניים של פורטוגל.

פרננדו פסואה נולד ב-1888 והתגורר רוב חייו בליסבון, פורטוגל. בתקופת חייו הספיק פסואה לפרסם ספר שירים בפורטוגזית, ארבעה כרכים של שירה אנגלית ומאות שירים וקטעי פרוזה בכתבי עת ספרותיים. יצירותיו של פסואה חוברו תחת מספר רב של שמות עט, אך בניגוד לשמות עט רגילים בהם משתמשים מחברים רבים בכדי להסוות את זהותם, היו שמות העט של פסואה דמויות מפותחות עם ביוגרפיה, אישיות וסגנון כתיבה משל עצמן שכונו ''הטרונימים''.

השכלתו הספרותית של האמן יעקב פורת משמשת כוח מניע בציוריו ומביאה להעמקת ההבעה ולמורכבות האמירה הציורית – כפי שבאים לידי ביטוי בתערוכה הנוכחית.

בטקס הפתיחה של התערוכה, אמר פורת: ''איני יודע בוודאות מה הביא אותי אגב קריאה בספריו של פרננדו פסואה להתחיל בסדרת עבודות כמחווה אליו ומעולם לא ניסיתי לברר עניין זה ביני ובין עצמי. ואולי בעצם אין מאחורי 'אי ידיעתי' זאת שום 'משמעות נסתרת' שכן כדברי פסואה 'המשמעות הנסתרת היחידה של הדברים היא שאין להם שום משמעות נסתרת'''.

התערוכה תתקיים עד ה-31.1.2009 בבית בלגיה, קמפוס אדמונד י' ספרא, גבעת רם, האוניברסיטה העברית בירושלים. שעות הביקור בתערוכה: ימים א'-ה' 8:00-18:00, יום ו' 8:00-13:00. לפרטים: 02-5660192.

 

לפרטים: אורית סוליציאנו, דוברת האוניברסיטה העברית, טל' 02-5882811

 

Opening Ceremony Etc

 

The Hebrew University

האוניברסיטה העברית בירושלים - המחלקה לדוברות

AddThis Social Bookmark Button

Etchings

Resume

Resume-Heb.

Oils 79-89A

Oils 90 +

Nudes

Mixed Media 99

Main Page

Drawings

Comments 1

Exhibitions

Woodcuts

Still Life

Romania 

Oils 79-89B

Self Portraits

Hit Counter